Кортизол як правильно здавати аналіз жінкам

Зміст:

Кортизол у крові визначається строго натще – здавати аналіз найкраще в ранкові години, після 10-годинної перерви у прийомі їжі. Воду дозволяється пити у звичайних кількостях.

Як зробити аналіз на кортизол жінці?

Дослідження проводиться на голодний шлунок. Здавати аналіз на кортизол слід натще. Останній прийом їжі – за 10-12 годин до здавання крові.

Що не можна робити перед здаванням аналізу на кортизол?

Перед здаванням крові важливо за 1-2 години не вживати каву, чай чи сік. Можна пити негазовану воду. Необхідно утриматися від куріння та прийому алкоголю.

Коли здавати кортизол день циклу?

Загальні рекомендації щодо гормонального обстеження: ЛГ, ФСГ, Пролактин – 3-5 день циклу Андрогенний профіль – на 8-10 день циклу.

АДИГЕЙСЬКА РЕСПУБЛІКАНСЬКА КЛІНІЧНА СТОМАТОЛОГІЧНА ПОЛІКЛІНІКА
Аналіз на гормон кортизол: який день циклу і як підготуватися. Розбираємось як підготуватися до здачі аналіз крові на кортизол

Кортизол (у слині)

Кортизол (у слині) – лабораторний аналіз, призначений для діагностики відхилень у роботі системи «гіпоталамус – гіпофіз – надниркові залози», хвороби Аддісона та синдрому Іценка-Кушинга. Для дослідження достатньо порції слини, тому такий тест інформативний (за умови правильного забору зразка) та зручний для лікаря, а також безболісний для пацієнта.

Вироблення кортизолу здійснюється корою надниркових залоз, маленьких залоз на верхівках кожної з нирок.Цей гормон бере участь у контролі метаболізму вуглеводів, жирів та білків, кальцієвого обміну, вироблення соляної кислоти для шлункового соку, підтримці артеріального тиску, роботі імунної системи та ін.

Рівні кортизолу різко наростають при дії стресових факторів, за що він заслужив назву «гормон стресу». Також його концентрація зростає, якщо людина голодує, травмована, перебуває у шоковому стані або перенесла хірургічне втручання. Сильні отруєння з вираженою інтоксикацією, дефіцит інсуліну в крові та тяжкі інфекції також супроводжуються зростанням рівня кортизолу.

Синтез кортизолу контролюється адренокортикотропним гормоном (АКТГ), що виробляється в гіпофізі. Отже, вимірюючи рівень кортизолу, оцінюють роботу як надниркових залоз, а й гіпофіза.

Показання до призначення

Аналіз призначає ендокринолог, можливе призначення кардіологом або сімейним лікарем. Дослідження можуть призначити пацієнтам, які страждають від:

  • ожиріння, розтяжок на животі, дистрофії м'язів, високого тиску (ознаки синдрому Іценко-Кушинга);
  • втрати ваги, болю у животі, м'язової слабкості, зниженого тиску, відчуття постійної втоми (симптоми хвороби Аддісона).

Також дослідження проводиться для оцінки реакції на стресові фактори, контролю ефективності лікування раніше виявлених хвороб надниркових залоз та в рамках дексаметазонової проби.

Значення результатів

Концентрація кортизолу в слині залежить від часу доби – це слід враховувати при відборі зразка для аналізу. Вранці, у момент пробудження, нормальним є рівень не більше 0,113 – 0,803 мкг/дл. Через 30 хвилин після пробудження концентрація кортизолу наростає – нормальними вважаються показники 0,200 – 1,076 мкг/дл.

Після цього значення норми зменшуються протягом дня:

  • через 1 годину після пробудження – 0,101 – 0,936 мкг/дл;
  • через 2 години після пробудження – 0,083 – 0,574 мкг/дл;
  • через 5 годин після пробудження – 0,074 – 0,355 мкг/дл;
  • через 8 годин після пробудження – 0,055 – 0,314 мкг/дл;
  • через 12 годин після пробудження – 0,032 – 0,322 мкг/дл;

Вночі концентрація кортизолу мінімальна – нормальними вважаються значення не більше 0,006 – 0,108 мкг/дл.

Перевищення зазначених показників може бути спричинене синдромом або хворобою Кушинга (гіперкортицизм), тиреотоксикозом, стресами або травмами, ожирінням та пухлинами, що виробляють надмірну кількість АКТГ. Під час вагітності або за значних фізичних навантажень рівень кортизолу також наростає.

Показники нижче за норму можуть бути викликані хворобою Аддісона (гіпофункція надниркових залоз), синдромом Шихана (післяродовий інфаркт гіпофіза), гіпотиреозом, туберкульозом надниркових залоз, довгостроковим прийомом кортикостероїдів.

Підготовка до обстеження

За добу до дослідження слід відмовитися від вживання алкоголю.

За 2-3 години до забору зразка потрібно припинити їжу – дозволяється тільки звичайна чиста вода. У цей час не можна чистити зуби зубними щітками, нитками чи зубочистками.

Безпосередньо перед відбором зразка важливо переконатися, що ясна пацієнта не кровоточать, але в слизових ротової порожнини відсутні афти (виразки) чи травми. У слині, взятій на аналіз, не повинно бути домішок крові.

Матеріал для дослідження: слина.

Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).

Термін проведення: 2 робочі дні.

Як здавати аналіз на Кортизол: на який день циклу та як підготуватися?

image

Гормон стресу кортизол – це елемент, який продукується клітинами кори надниркових залоз під впливом сигналів, що посилаються гіпоталамо-гіпофізарною системою. Речовина захищає організм від шоку та інших несприятливих наслідків у разі виникнення стресових ситуацій, а також у момент нервового перенапруги.

Крім цього, функції кортизолу полягають у:

  • забезпечення нормального рівня глюкози у крові;
  • зміцнення імунної системи;
  • регуляції роботи сечостатевої сфери;
  • нормалізації обмінних процесів та ін.

І це ще далеко не все, за що відповідає кортизол. Дана речовина сприяє зняттю больового синдрому, купірування запальних процесів, а також надає протинабряковий вплив.

Якщо його рівень в організмі знаходиться в межах норми, людина не відчуває жодних нездужань. А ось будь-які відхилення в той чи інший бік негайно спричиняють виникнення неприємної симптоматики, яка, до того ж, може бути дуже небезпечною!

Інформація про гормон

Основні завдання кортизолу:

  1. Контролює обмін білків, вуглеводів та жирів.
  2. Забезпечення функціонування м'язових тканин, включаючи серцевий м'яз.
  3. Зменшення концентрації гістаміну при алергії.
  4. Боротьба з інфекціями.
  5. Зменшення запального процесу.
  6. Сприяє нормальній роботі ендокринної, нервової та репродуктивної систем.

У чоловічому та жіночому організмі існує у двох станах. Пов'язаний кортизол неактивний, оскільки знаходиться у клітинах як резервний запас.

Незв'язаний кортизол бере активну участь у роботі гіпоталамуса та гіпофіза. Цей вид кортизолу знижує активність глюкокортикоїдів в організмі.

image

Аналіз на гормон кортизолу рекомендують робити при діагностиці.Щоб визначити його кількість, використовують аналізи крові та сечі. Додатковим є аналіз на адренокортикотропний гормон (АКТГ). Ці два види гормону діагностують паралельно, оскільки такий підхід визначає рівень надниркової недостатності. Первинна недостатність розвивається через ураження кори надниркових залоз, а вторинна – через зниження вироблення АКТГ.

Для чого організму потрібен кортизол

image

Гормон кортизол повинен знати "в обличчя" кожен, адже саме він впливає на викид у кров інсуліну. В організмі людини вироблення гормонів відтворюється різними органами. Гідрокортизон (кортизол), це як стероїдний гормон, репродукується у зовнішньому шарі надниркових залоз під впливом іншого гормону (адренокортикотропного), який регулюється гіпоталамусом. Завдяки біологічній структурі, ця речовина легко проникає у клітини, контактуючи з рецепторами, розганяючи тим самим синтезування глюкози. Для організму людини норма гормону кортизону дає енергетичний потенціал.

Принцип впливу гормону на організм та його роль у здоров'ї:

Для організму спортсменів речовина є досить важливою. Під час вироблення дає приплив енергетичних сил збільшення фізичних навантажень.

Біологічна сполука дає поштовх серцевому м'язі частіше скорочуватися. Через прискорені скорочення збільшується потік крові в мозок. Цей енергійний кровообіг збагачений киснем, що збільшує продуктивність всього організму та, головне, покращує самопочуття. Це дає людині приплив сил, ставати бадьорішим, активнішим і життєрадіснішим.

  • Гідрокортизон регулює артеріальний тиск – це означає, що не дає судинам розірватися (регулює розширення) при підвищенні такого.

При повній відсутності аналізованої речовини стресу в організмі, людина, який би невеликий стрес був, щоразу отримував би інсульт або непритомнів.

Гормон стресу сприяє нормальному вуглеводному обміну, покращує складову крові, розщеплює структури жирових відкладень, впливає стимулюючим чином печінку. Перелічені впливу речовини на організм важливі для кожної людини, а особливо для професійних спортсменів, які мають навантаження постійного характеру.

По суті, гормон гормон відповідає за масу дій, які сприятливо позначаються на організмі. Виходячи з цього постає питання, для яких цілей у фармакології розроблені лікарські препарати, які блокують вироблення гормону гідрокортизону?

Особливості гормону

Розібравшись у тому, що таке кортизол, і за які важливі процеси він відповідає, не можна обминути деякі його особливості. Насамперед, відмінною рисою цього елемента є час його вироблення. Саме від нього залежить вміст речовини в організмі людини.

image

Так, рівень кортизолу в крові досягає максимальних позначок у ранковий час. Протягом дня він виробляється так само регулярно, але його концентрація дещо знижується. Мінімуму показники кортизолу досягають у вечірній та нічний час доби.

Примітно. Вміст кортизолу в крові має пряму залежність і від ґендерної приналежності пацієнта. Це обов'язково враховується лікарем під час трактування результатів клінічних досліджень.

Функції кортизолу

Гідрокортизон часто називають гормоном стресу. Справа в тому, що викид у кров адреналіну за наявності небезпеки викликає збільшення вмісту кортизолу в крові.У цей момент у людини підвищується артеріальний тиск, збільшується частота пульсу, звужуються судини. Кортизол протистоїть дії адреналіну, підтримуючи гормональний баланс. Основні функції речовини:

  • Захист людини від стресу. Якщо кортизолу недостатньо, людина не реагує на небезпеку адекватно, на кшталт «біжи чи нападай».
  • Гормон бере безпосередню участь у освіті глюкози з отриманого харчування. Він нормалізує обсяг цукру на крові.
  • Протизапальна діяльність. Кортизол зменшує функціонування медіаторів запалення.
  • Регулює артеріальний тиск.
  • Бере участь у водному та мінеральному балансах організму, нормалізує співвідношення різних речовин.
  • Сприяє руйнуванню та виведенню жиру. У повних людей часто спостерігається нестача гормону.

image

Підвищення гідрокортизону понад норму також говорить про патологію, як і його знижену кількість. Але є дві ситуації, коли сплеск речовини нормальний – це стресові положення та вагітність. У цих випадках рівень кортизолу в крові може перевищуватись у кілька разів, і це вважається нормою.

Ознакою зниженого гормону є втома будь-якої доби, млявість. Ці ознаки з'являються від того, що порушено обмін речовин, організм не сприймає субстанцій, які забезпечують нормальний фізичний стан.

Механізм негативного впливу гормону

У здорової людини у спокійному адекватному стані реєструється норма гідрокортизону в крові. Зміни в одну зі сторін (зниження), виявляють гормональний збій, порушення діяльності деяких систем і патології. Не дарма гормон стресу у медичній практиці прозвали гормоном смерті. Для жінок норма гормональної речовини найважливіша. Коли з'єднання падає в концентрації, збої призводять до наслідків:

  • депресії;
  • тривожності;
  • сильному виснаженню;
  • зниженому тиску;
  • порушення місячного циклу;
  • глікемії;
  • м'язової слабкості;
  • безпліддя.

Рекомендуємо почитати: Гормон кальцитонін: функції, норма, низький рівень, якщо підвищений

Ознаки збою норми гормону кортизол у жінок

Норма кортизону в крові у жінок ранковим годинником становить 130-610 нмольлітр. Порушена норма концентрації гормону гідрокортизону у жінок виявляється наступною симптоматикою:

  • на початку циклу проявляється тахікардія;
  • при стресових ситуаціях виникає потреба в глюкозі (солоденькому);
  • підвищується оволосіння тіла;
  • кров з нестачею гормону видає на шкірі висипання;
  • пігментація;
  • збій циклу менструації;
  • первинне безпліддя.

Підвищені показники відзначаються у жінок у період виношування плода та при статевому дозріванні. Якщо знизити концентрацію гормону вчасно, то можна уникнути багатьох наслідків у майбутньому.

Причини, симптоми та лікування зниженого кортизолу

Недолік кортизолу ніколи не виникає на рівному місці – для цього існує низка причин. Найчастіше вони є патологічними і пов'язані безпосередньо з аномаліями в роботі або будові надниркових залоз. До гіпокортицизму можуть призвести:

  • розвиток хвороби Аддісона;
  • вроджені аномалії надниркових залоз (зокрема, їх патологічне розростання);
  • вади гіпоталамо-гіпофізарної системи;
  • гіпотиреоз різної етіології та ступеня тяжкості;
  • тривалий прийом гормональних препаратів на основі кортикостероїдів.

Низький кортизол у крові може стати наслідком перевтоми та недосипання. Але при цьому пацієнт може сам не підозрювати про відхилення, оскільки багато симптомів патологічного стану часто просто ігноруються ними. Проте що довше триває така аномалія, то небезпечнішими будуть наслідки!

Клінічні прояви

Знижений кортизол проявляється такими клінічними ознаками:

  • постійною (хронічною) втомою;
  • гіпотонією;
  • зниженням чи повною втратою апетиту;
  • різким схудненням;
  • непритомними станами (особливо у жінок);
  • нудотою та блюванням;
  • больовими відчуттями у животі;
  • м'язовим болем;
  • слабкістю навіть за легких фізичних навантажень;
  • зниженням статевого потягу;
  • випадання волосся;
  • схильністю до депресії;
  • пригніченістю психоемоційного стану.

Як видно, якщо кортизол знижений, це не менш небезпечно, аніж коли він підвищений. Щоб подолати неприємну симптоматику, не слід чекати, доки вона пройде сама. Своєчасне звернення за медичною допомогою – головна запорука одужання!

Причини призначення аналізу на гормон

Аналіз на кортизол призначається лікарем для перевірки стану надниркових залоз та гіпофіза. Гідрокортизон бере участь у ланцюзі гіпоталамус – гіпофіз – надниркові залози. Його обсяг визначає здоров'я цієї системи.

Крім того, аналіз гормону кортизолу роблять при депресії. Його підвищене значення призводить до переростання захворювання на хронічну форму. При цьому руйнується тканина м'язів. Приводом для призначення є:

  1. Підозра на хворобу Іценка-Кушінга. При ній гіперплазована тканина тіла або пухлинне утворення починають виробляти АКТГ, у результаті відбувається підвищене генерування гідрокортизону. Хвороба характеризується збільшенням маси тіла, підвищенням тиску, зниженням міцності м'язів.
  2. Аналіз призначають при постійному збільшенні АТ понад норму, якщо препарати, які зазвичай приймаються при гіпертонії, не діють.
  3. Рідкісне захворювання – Хвороба Аддісона. При ній кора надниркових залоз втрачає здатність генерувати гормони. Кількість гідрокортизону при цьому зменшено.

Розшифровку аналізу на кортизол у крові проводить фахівець. У пацієнтів недостатньо медичних знань та даних, щоб ставити собі перевірений діагноз. Лікар у деяких випадках додатково призначає аналіз сечі на рівень вільного кортизолу.

Аналіз на гормон кортизол. Загальні відомості

У звичайний, стандартний і спокійний день організм людини виробляє приблизно 15-30 мг гідрокортизону. Основний пік функціонування надниркових залоз відзначається вранці (з 6 до 8 годин), концентрація падає перед вечором (20-21 год).

Основні показники гормону (нмоль/л)

Ці дані не залежать від віку чи статі людини. Але змінюється в період гестації, наприклад, у 3 триместрі показники гормону можуть зрости від 2 до 5 разів.

Коли людина відчуває шок, сильний стрес, концентрація підвищується до 175 мг, тобто. перевищує норму у 6-10 разів. Такий різкий перепад перестав бути критичним здоров'ю, т.к. через 2 години після стресової ситуації пройде напіврозпад гормону. Його надлишки пройдуть інактивацію в печінці та виведуть із сечею.

Також високі показники кортизолу можуть відзначатися при:

З цим дослідженням здають

Необхідність дослідження

Ендокринолог на прийомі видає пацієнтові направлення на аналіз. Завдяки цьому дослідженню можна провести діагностику серйозних ендокринних розладів.

Якщо ж у людини є захворювання, яке пов'язане з порушенням синтезу кортизолу, його рівень обов'язково слід періодично перевіряти.

Лікар, який спеціалізується на таких проблемах, повинен направити пацієнта на дослідження крові у таких випадках:

  • Хвороба Аддісона – при цьому захворюванні знижується артеріальний тиск, з'являється слабкість та пігментація.
  • При підвищенні артеріального тиску, коли лікування є неефективним.
  • Хвороба Іценко-Кушинга – при цьому захворюванні збільшується вага, з'являються розтяжки, підвищується артеріальний тиск, м'язи слабшають.

Коли призначають аналіз крові на кортизол?

Дане дослідження лікар може призначати для того, щоб перевірити, як працює гіпофіз та надниркові залози. Аналіз на кортизолі, що показує?

З його допомогою можна виявити:

  • хвороба Іценка-Кушинга, Аддісона;
  • остеопороз;
  • гірсутизм;
  • пігментацію шкіри (аномальну);
  • раніше статевий розвиток;
  • олігоменорею;
  • гіпертензивні стани (провести диференціальну діагностику).

Аналіз проводиться за наявності у людини:

  • депресії, його високе значення може призвести до переходу хвороби до хронічної форми;
  • постійно високого артеріального тиску, який не можуть знизити стандартні медпрепарати, що призначаються при гіпертонії.

Якщо зданий кортизол, розшифровка аналізу має проводитися лише лікарем. Людина, яка не розуміється на медицині, не може зрозуміти отримане значення і поставити діагноз. У деяких випадках фахівець може додатково призначити здати сечу для визначення рівня вільного кортизолу.

Якого дня циклу слід здати аналіз?

Для чоловіків не має значення, в які дні здати аналіз, тоді як для жінки, яка перебуває у дітородному віці, треба пройти обстеження строго у певний час.

Рекомендуємо почитати: Мелатонін – що це таке?

Аналіз на визначення кортизолу (коли здавати і який день циклу) жінці, якій необхідно пройти обстеження, призначить лікар. Це з особливостями жіночого організму.Гормон змінюється залежно від цього, у якій фазі розвитку перебуває яйцеклітина, і тому важливо точно знати, який день циклу здавати аналіз. Оптимальним часом вважається період з 3 по 7 день, хоча здавання матеріалу для дослідження може відбуватися протягом усього фолікулярного і лютеїнового періодів, коли кортизол змінюється незначно. З цієї причини, спрямовуючи на здачу крові жінок, лікар неодмінно запитує їх про дату початку та закінчення циклу. Якщо є серйозні порушення в циклі — дисменоррея, може знадобитися повторна здача аналізу.

Підготовка до здачі крові

Існують кілька правил, які треба знати під час підготовки до дослідження:

  • Необхідно наперед попередити лікаря про прийом лікарських засобів, прописаних для постійного прийому. Перед аналізом лікар може порекомендувати скасувати їхнє вживання на кілька днів.
  • Перед здаванням аналізу необхідно оберігатися від стресів. Як зазначалося вище, стресова ситуація впливає на продукування гормону.
  • Потрібно зменшити фізичне навантаження за кілька днів до аналізу та до дня дослідження включно.
  • Бажано за добу до походу до поліклініки перестати курити.
  • Потрібно відмовитися від прийому алкоголю напередодні та у день аналізу.
  • Аналіз здається без сніданку. У поліклініку треба прийти вранці натще. Рівень вмісту гормону залежить від того, чи поїв пацієнт чи ні. Якщо лікар дозволить, можна випити склянку звичайної негазованої води.

На аналіз беруть венозну кров. Якщо пацієнт здає кров уперше, лікар пояснить, як правильно здавати кров із вени, розповість, де знаходиться лабораторія.

Жінка має знати, коли здають аналізи на кортизол, який день циклу.Якщо лікар сказав нічого іншого, аналіз жінки здають на 3 – 7 день місячного періоду. Іноді фахівець вирішує, який день циклу здавати кров.

Після отримання результатів необхідно ще раз піти до фахівця. Не можна ставити діагноз і призначати лікування самостійно.

Процес проведення дослідження

Найбільш оптимальним часом для здачі аналізу на кортизол є проміжок між 6 та 9 годинами ранку, коли концентрація гормону в організмі максимальна. Для дослідження береться венозна кров. На пробірці відзначається прізвище пацієнта, дата та час проведення аналізу, а у жінок – день менструального циклу.

Розшифровуємо результати

Якщо за результатами аналізів фахівці визначили значне збільшення кортизолу в крові, це може свідчити про:

  • хвороби Іценка-Кушинга;
  • вузликової гіперплазії надниркових залоз;
  • синдром ектопічного кортикотропін-рилізинг гормону;
  • ектопічному АКТГ-синдромі;
  • полікістозі яєчників;
  • гіпертиреоїдний стан;
  • низький рівень вмісту глюкози в крові;
  • вірус імунодефіциту людини (стосується дорослих пацієнтів);
  • некомпенсованому цукровому діабеті.

Високий рівень кортизолу може вказувати на те, що жінка перебуває у положенні. У такому стані підвищення кортизолу вважається нормою. Знижений рівень кортизолу в крові може свідчити:

  • про повне припинення виділення гормонів гіпофізом;
  • хронічної недостатності кори надниркових залоз;
  • неправильному або тривалому прийомі лікарських препаратів глюкокортикоїдної групи;
  • уродженому порушенні функціональності кори надниркових залоз;
  • зниження секреції;
  • печінково-клітинної недостатності (цироз чи гепатит).

Також рівень гормону в крові може знижуватися через різке схуднення. Нормальні показники мають бути однаковими і у чоловіків, і жінок. У період виношування дитини рівень кортизолу в крові може суттєво підвищуватись, але лікарі не вважають це патологічним процесом. Таким чином, організм жінки готується і збирає сили для виношування малюка.

Щоб вчасно діагностувати серйозні порушення з боку надниркових залоз, лікарі рекомендують щорічно здавати аналіз на рівень кортизолу в крові за наявності скарг і факторів ризику.

Кортизол норма у чоловіків, жінок та дітей

Приводом для здачі аналізу для жінки можуть стати такі симптоми:

  • прояви тахікардії, які трапляються перед менструацією;
  • щоденна наявність солодощів у раціоні харчування;
  • посилення апетиту, що відзначається під час нервової напруги, стресу.

Дані симптоматичні прояви можуть вказувати на підвищення рівня крові кортизолу. У стані спокою його показник становить (нмоль/л) – 135-610.

Кортизол: норма у жінок віком

Чому кортизол може бути підвищений у жінки, можете дізнатися із статті. Дуже небезпечними є низька концентрація гормону, т.к. це зможе викликати зміни шкірних покривів, надмірне зростання волосся на тілі, порушення циклу, безпліддя та інші збої у статевій сфері.

Для чоловіків концентрація цього гормону дуже важлива. Його зниження або підвищення призводять до порушення продукування тестостерону, який відповідальний за якість сперматозоїдів та лібідо. Що означає і чому виникає високий кортизол у чоловіка читайте у статті.

Для чоловіків нормальний показник гормону (нмоль/л) 60-330.

При підвищенні рівня гідрокортизону відзначається втрата ваги, депресивні стани, апатія, також це призводить до швидкого «зношування» та старіння організму.

Стандартний показник для дітей (нмоль/л) – 84-580.

Норма гідрокортизону

Аналіз крові на кортизол показує, що кількість гормону у крові змінюється з віком. Наступна таблиця дає усереднене значення кортизолу залежно кількості прожитих років:

ВікНижня межа, нмоль/лВерхня межа, нмоль/л
Перший рік життя28966
Від року до 528718
Від 5 років до 10281049
Від 10 років до 1455690
Від 14 років до 1628856
Старше 16 років140640

Якщо результати аналізу відрізняються від наведених значень, необхідно відвідати лікаря, який призначить лікування чи додаткову діагностику.

Кількість гормону в крові відрізняється в ранковий і вечірній час. Пік вироблення гормону посідає ранок. У ранковій пробі мінімальне значення становить 170 нмоль/мл, а у вечірній – 65. Максимальне значення вранці – 536 нмоль/мл, у вечірній пробі – 327. У чоловіків та жінок показання об'єму кортизолу також дещо відрізняються. Якщо у чоловіків об'єм речовини знаходиться в межах від 362 до 773 нмоль/л, то кортизол у жінок становить від 312 нмоль/л до 607.

Рекомендуємо почитати: Еутиреоз щитовидної залози: що це, симптоми та лікування

Вагітність та гідрокортизон

Підвищене значення у листку результатів аналізів який завжди говорить про захворювання. Коли жінка вагітна, об'єм гормону в крові виростає. Причому він росте з перебігом вагітності, і до останніх трьох місяців може перевищувати норму в 5 разів. Це не означає, що жінка хвора. Тому, коли жінка йде здавати аналіз, краще, при затримці місячних, перед відвідуванням лікаря перевірити по тесту, чи немає вагітності. Якщо вона є, треба повідомити спеціаліста.

Підвищення рівня гормону

Аналіз кортизол може виявити збільшення обсягу гормону. Він буває підвищений у таких випадках:

  • Пухлинне захворювання надниркових залоз або гіпофіза (аденома);
  • Множинні кісти яєчників;
  • Недолік вироблюваних щитовидкою гормонів (гіпотіреоз);
  • Набір маси тіла протягом короткого проміжку часу;
  • Тривала депресія;
  • ВІЛ інфекція;
  • Новоутворення у яєчниках жінки;
  • Порушення функціонування щитовидки;
  • Постійно підвищений вміст цукру на крові;
  • Перетворення клітин печінки на пухлинну тканину (цироз).

Крім хворобливих станів, підвищення гормону кортизолу може бути пов'язане із прийомом деяких медикаментів – глюкокортикоїдів, атропіну, оральних контрацептивів. Якщо пацієнт приймає такі препарати, необхідно до аналізу повідомити про це лікаря.

Що показує низький кортизол

Якщо концентрація гормону занадто мала, це може свідчити про:

  • порушення з боку гіпофіза;
  • початку хвороби Аддісона;
  • печінкової недостатності;
  • адреногенітальному синдромі.

Основна ознака слабкого вироблення кортизолу – різке схуднення.

Підвищений кортизол: симптоматика

Здавати кров на аналіз доречно, якщо є підозра на розвиток:

  • Хвороби Іценка-Кушінга.
  • Дисфункції надниркових залоз через новоутворення в тканинах.
  • Недостатня секреція АКТГ.
  • Аденоми.
  • Патологія ендокринної сфери.

Непряме підвищення стресового гормону викликає:

  • Вагітність.
  • Годування груддю.
  • Алкоголізм.
  • Кістоз яєчників.
  • Анорексія.
  • Зайва вага.
  • Депресія чи психологічні розлади.
  • Хвороби печінки.
  • Системні захворювання.

Тепер ви знаєте, як здати аналіз на кортизол, і чому він такий важливий.Це дослідження показує, чи збалансоване гормональне тло в організмі, що важливо для жінок.

Як знизити

З медикаментів зазвичай застосовують Дексаметазон, цей засіб активно блокує вироблення кортизолу. Однак цей препарат має чимало побічних дій. Тому приймати його слід з обережністю, і лише за призначенням ендокринолога.

Якщо зниження незначне, замість того, щоб лікуватися Дексаметазоном, рекомендується застосовувати інші методи.

Дуже ефективна йога та медитації. Фахівці зазначають – щоденні заняття здатні опустити показник гормону на 20 відсотків.

Прослуховування будь-якої музики, що подобається, сильно заспокоює нерви. Виділіть для цього годину на день – найкраще перед сном. Обов'язково відмовтеся від перегляду новин та різних ток-шоу. Замініть їх комедіями та концертами. Здоровий сміх – наполовину знижує секретування речовини, що розглядається.

Спіть щонайменше 8 годин. У ліжко вирушайте одночасно. Якщо вночі відпочити не вдається – робіть це вдень.

Чашка неміцного чорного чаю по обіді допомагає знизити кортизол майже на 50 відсотків. Флавоноїди і поліфеноли, що містяться в ньому, мають виражений заспокійливий ефект.

Знижене значення гідрокортизону

При зниженому вмісті кортизолу пацієнт може відчувати слабкість та біль у животі, зниження тиску та швидке скидання ваги тіла. Знижені цифри можуть показати, що:

  • Порушено вироблення АКТГ (наприклад, через пухлину мозку);
  • Присутня патологія надниркових залоз:
    • Хвороба Аддісона;
    • Гіперплазія надниркових залоз;

    При зниженому вмісті кортизолу передусім проводять стимуляцію вироблення АКТГ. Якщо це не допомогло, проводять додаткову діагностику. Лікар може захотіти перевірити інші гормони.

    Підвищений кортизол

    Високий показник вказує на:

    • захворювання Іценка-Кушинга;
    • слабке вироблення АКТГ;
    • аденому гіпофіза чи надниркових залоз;
    • розлад ендокринної системи.

    Також нерідко спостерігаються біль у животі (процеси, пов'язані з перистальтикою, регулює саме кортизол). Висока концентрація гормону часто провокує загострення захворювань органів травлення.

    На зростання показників впливає і низка інших факторів:

    • алкоголізм;
    • вагітність;
    • лактація;
    • анорексія;
    • полікістоз яєчників;
    • ожиріння;
    • депресії;
    • хронічні стреси;
    • цироз;
    • гепатити.

    Симптоматика низького кортизолу

    Якщо добовий аналіз кортизолу показує різке зниження, це загрожує розвитком:

    • Дисфункції гіпофіза.
    • Хвороби Аддісона.
    • Порушенням роботи ендокринної галузі.
    • Печінковою недостатністю.
    • Адреногенітальний синдром.

    Людина різко втрачає вагу. Додатково впливати на рівень гормону може прийом препаратів, які штучно знижують його кількість.

    Як підвищити

    Препарати, які збільшують вміст гормону, виписує лікар після обстеження та постановки діагнозу. Оскільки ефект від них нетривалий, важливо якнайшвидше позбутися першопричини, що викликала дисбаланс.

    Приймайте риб'ячий жир. Активно займайтеся спортом. Додайте до життя екстриму.

    • https://vseproanalizy.ru/kortizol.html
    • https://dlja-pohudenija.ru/serdcze/analiz-krovi/zachem-i-kak-provodit-sdachu-analiza-krovi-na-kortizol
    • https://testanaliz.ru/kortizol
    • https://GormonyTela.ru/endokrinologiya/analiz-na-kortizol.html
    • https://sovetyisekrety.ru/sdat/kak-pravilno-sdat-analiz-na-kortizol-zhenshhine.html
    • https://infamedik.ru/kak-sdavat-analiz-na-gormon-kortizol/
    • https://www.gemotest.ru/catalog/po-laboratornym-napravleniyam/samye-popularnye-issledovaniya/gormonalnye-issledovaniya/gipofizarno-nadpochechnikova-sistema/kortizol/
    • https://KardioBit.ru/analizy/analizy-krovi/analiz-na-gormon-kortizol-na-kakoj-den-tsikla-i-kak-podgotovitsya
    • https://zapisatsya.ru/uslugi/analizy/analiz-krovi-na-kortizol/
    • https://FoodandHealth.ru/meduslugi/analiz-krovi-na-kortizol/
    • https://GormonyInfo.ru/analizy/kak-sdat-analiz-krovi-na-kortizol.html

Related Post

Плантація волоського горіхаПлантація волоського горіха

Коли краще посадити волоський горіх? Як пересадити горіх на постійне місце Найкращий період для висадження горіха: осінь. Як корисний волоський горіх? Волоські (грецькі) горіхи – відмінний стимулятор роботи мозку. Це

Дата та місце проведення бою Кличка: всі подробиціДата та місце проведення бою Кличка: всі подробиці

Зміст:1 Вемблі – Вікіпедія2 Коли бій Кличків Джошуа?3 Де служив Віталій Кличко?4 Коли був останній бій Кличків?5 Хто забрав усі пояси у Кличка? Фанати боксу та спортивні експерти з нетерпінням

Як правильно почати класти плитку у ванній: рекомендації та основні етапиЯк правильно почати класти плитку у ванній: рекомендації та основні етапи

Зміст:1 В якому порядку укладати плитку у ванній кімнаті?2 Звідки починати класти плитку у ванній кімнаті?3 Звідки треба починати класти кахель?4 Що раніше плитка на підлогу чи стіну? При ремонті