Бронза коли створена

Коли винайшли бронзу?

Найбільш ранні знахідки виробів із бронзи відносяться до культури Мацзяяо (3100 – 2700 роки до н. е.); починаючи з цього моменту, суспільство поступово вступало у бронзове століття.

Як вийшла бронза?

Було помічено, що при додаванні в мідь олова виходить новий сплав, відмінний за властивостями. Мідь у поєднанні з оловом плавиться краще, і простіше створити з цього матеріалу різноманітні вироби. Йому дали назву бронза. Інструменти з бронзи були й твердіші за інструменти з міді, і заточувалися легше.

Як давні люди здобули бронзу?

Перед литтям дві половинки форми міцно поєднувалися між собою. Потім через отвір заливалася розплавлена бронза. Коли метал остигав і затвердів, форму розбирали та отримували готовий виріб. Такий спосіб дозволяв відливати вироби складної форми, але він не годився для фігурного лиття.

Вікіпедія
Бронза – Вікіпедія.

Берилієва бронза

Берилієва бронза – Сплав міді, що містить 0,5-3% берилію і, в деяких випадках, інші добавки. Берилієва бронза поєднує високу міцність з немагнітними властивостями та відсутністю іскріння. Вона чудово піддається металообробці, формуванню та різанню. Вона знаходить безліч застосувань в інструментах для небезпечних середовищ, музичних інструментах, приладах для високоточних вимірювань, кулях та повітряно-космічному просторі. Сплави берилію становлять токсичну небезпеку при вдиханні під час виробництва.

Властивості [ред. редагувати код ]

Берилієва бронза – це ковкий, придатний для зварювання та обробки метал. Він стійкий до неокислювальних кислот (наприклад, до соляної або вугільної), продуктів розпаду пластмас, абразивного зносу та стирання.Може піддаватися термічній обробці для підвищення міцності, зносостійкості та електропровідності. Берилієва бронза досягає найбільшої міцності (до 1400 МПа) зі всіх сплавів на основі міді [1] . Вона має хорошу теплопровідність (107 Вт/м·К), що перевищує теплопровідність інструментальної сталі у 3-5 разів.

Токсичність [ред. редагувати код ]

Чи не токсична [2] . Однак, вдихання пилу або диму, що містять берилій, може призвести до серйозного захворювання легень, берилліозу. Це захворювання вражає насамперед легені, обмежуючи обмін кисню між легенями та кровотоком. Міжнародна агенція з вивчення раку відносить берилій до першої групи канцерогенів людини. Національна програма токсикології також відносить берилій до канцерогену.

Застосування [ред. редагувати код ]

Берилієва бронза – це кольоровий сплав, що використовується в пружинах, пружинному дроті, датчиках навантаження та інших деталях, які повинні зберігати свою форму при багаторазових навантаженнях та деформаціях. Вона має високу електричну провідність і використовується в низькоточних контактах для батарей та електричних з'єднувачів.

Неіскриста, але міцна і немагнітна, берилієва бронза відповідає вимогам директиви ATEX для зон 0, 1 і 2. Викрутки, плоскогубці, гайкові ключі, зубила, ножі, і молотки з берилієвої бронзи підходять для роботи поряд з вибухонебезпечними речовинами, наприклад , вугільних шахтах та зернових елеваторах. Інший сплав, що іноді використовується для виробництва неіскристих інструментів – алюмінієва бронза. Порівняно зі сталевими інструментами інструменти з берилієвої бронзи дорожчі у виробництві, поступаються їм міцністю і довговічністю, але переваги берилієвої бронзи в небезпечних середовищах можуть переважувати недоліки.

Берилієва бронза також використовується для виробництва:

  • деяких ударних інструментів для їх послідовного тону та резонансу, особливо бубнів та трикутників;
  • кріогенного обладнання, що використовується при дуже низьких температурах, такого як рефрижератори розчинення, через механічну міцність і щодо високої теплопровідності даного сплаву в цьому діапазоні температур;
  • бронебійних куль [2] , хоча таке використання незвично, тому що кулі зі сталі коштують набагато дешевше і мають схожі властивості;
  • набивок, що використовуються для створення RF-щільного (стійкого до витоку радіочастоти), електронного ущільнення на дверях, що використовуються при випробуванні електромагнітної сумісності та безехових камер.

Дріт з берилієвої бронзи [3] випускається у кількох формах: круглої, квадратної, плоскої та фігурної, у мотках, у котушках та у вигляді прямих відрізків.

Завдяки своєму блиску та зовнішній схожості із золотом з берилієвої бронзи виготовляють нагороди, різні металеві відзнаки, біжутерію, браслети для годинника та декоративні предмети для прикраси інтер'єру. Також використовується виготовлення підробок під золоті прикраси. Сплав має неофіційну назву «рандоль» [4] [5] .

Марки [ред. редагувати код ]

Виробники [ред. редагувати код ]

також [ред. | редагувати код ]

Примітки [ред. редагувати код ]

  1. Bauccio, Michael (Ed). ASM Metals Reference Book, Third Edition (англ.). – Materials Park, Ohio: ASM International. – P. 445. – ISBN 0-87170-478-1.
  2. 12Federal Law and AP Ammunition(неопр.) . Nucnews.net. Дата звернення: 2 листопада 2009 року.Архівовано 14 листопада 2009 року.
  3. ↑Archived copy(неопр.) . Дата звернення: 8 травня 2009 року.Архівовано 27 червня 2009 року.
  4. ↑Що таке циганське золото
  5. ↑Що таке рандоль і який його склад

Посилання [ред. редагувати код ]

  • Берилієва бронза
  • Стандарти та властивості – Мікроструктура міді та її сплавів – Берилієва бронза
  • Національний кадастр забруднювачів — Інформація про берилію та його сполуки
  • Національний кадастр забруднювачів — Інформація про мідь та його сполуки
  • Інформація про мідно-берилієвий та нікелево-берилієвий сплави
  • Інформація про мідно-берилієвий та нікелево-берилієвий сплави
  • Берилієво-алюмінієві сплави(неопр.) . IBC Advanced Alloys. Дата звернення: 2 січня 2019 року.Архівовано з оригіналу 23 липня 2015 року.
  • Мідно-берилієві сплави-лігатури(неопр.) . Ulba Metallurgical Plant, Kazakhstan.
  • Мідно-берилієві сплави(неопр.) . Materion, Mayfield Heights, OH.

Цікаво про бронзу

Один із найбільш затребуваних у сучасній металургії матеріалів – це нержавіюча сталь.. Проте деякі вироби, особливо декоративні, часто використовують іншого металу – бронзи. Розкажемо цікаво про бронзу нижче.

1. Різноманітність видів

Як відомо, бронза складається з кількох металів. Основа – мідь, добавки – інші хімічні елементи у різній комбінації. Відповідно залежно від співвідношення додаткових складових розрізняють такі її різновиди:

Сталь «нержавіюча сталь» і бронза при схожості основних експлуатаційних характеристик відрізняються ступенем пластичності. Ця різниця обумовлює сфери застосування матеріалів.

2. Стародавнє походження

Бронзові вироби знаходять на розкопках не один рік. Так, на Кубані (Адигейська область) виявили стародавні предмети зі сплаву в місцях поселення представників майкопської культури. Знахідки відносять до 4-го тисячоліття до н.Найбільш популярним був метал у творців монументальної архітектури.

3. Різноманітне використання

Нержавіюча сталь, купити яку сьогодні можна в будь-якій металургійній компанії, було створено лише у 20-му столітті. Тому раніше для багатьох предметів використовували саме бронзовий сплав.

бронза у давнину

Метал застосовували виготовлення знарядь праці, зброї, монет, прикрас, дзеркал. Середні віки також відомі виливком бронзових дзвонів.

5. Архітектурна спадщина

Великий Єрусалимський храм колись був покритий дивовижним орнаментом із бронзи. За наказом імператора Агріппа подібним декором було прикрашено також римський Пантеон.

5. Застосування у машинобудуванні

Сплав широко використовується у машинобудуванні з ХІХ століття. З нього роблять шестірні, втулки підшипників, арматуру, золотники парової техніки та інші деталі. Це пояснюється високими антифрикційними властивостями бронзи та її стійкістю до появи іржі.

У XX столітті набули поширення замінники олов'яних бронз з добавками марганцю, заліза та нікелю. Наприклад, бериллієвий або кремній-нікелевий метали, здатні зміцнюватися в процесі загартування.

6. Внесок у музику

Бронзовий сплав – найбільш популярний у виготовленні музичних інструментів. Початок поклав вилив дзвонів. У період Середньовіччя дзвону бронзового дзвони приписували чудодійні якості (воскресіння мерців, розгін блискавок і громів, лікування хворих).

музика та бронза

Метал надає інструментам неповторний тембр, силу звучання та глибину. Саме з нього відлито найбільший у світі Цар Дзвон спеціально для дзвіниці Івана Великого. Він важить 200 т і зберігається у Кремлі.

Пропонуємо недорого замовити нержавіючу сталь, бронзу та інші метали у вигляді сортового прокату оптом та в роздріб. Доставка здійснюється спеціальними транспортними службами по всій Україні.

Також цікаві статті на тему:

Related Post

Гарбуз за якої температури зберігатиГарбуз за якої температури зберігати

Гарбуз — досить вибагливий овоч, коли це стосується умов для зберігання. Йому подобається прохолода, помірно сухе повітря та темнота. Тому зберігати гарбузи потрібно за температури від 4℃ до 9℃ і

Вирощування цибулі на зелень в домашніх умовахВирощування цибулі на зелень в домашніх умовах

Як виростити цибулю на зелень? Посадка цибулі на вигонку пера в контейнер здійснюється мостовим способом: цибулини висаджують практично впритул – на відстані 1-2 см. Цибулинки просто ставлять на субстрат денцем,

Огірки та помідори холодним способом на зиму без оцтуОгірки та помідори холодним способом на зиму без оцту

Як закрити огірки на зиму холодною водою? На дно банки укладіть розрізаний гострий перчик, часник, спеції (парасольки кропу, корінь хрону, вишневі, дубові або смородинові листя). Далі щільно укладіть огірки у